Tusk odpowie na pytania trzech dziennikarzy. Pierwszy taki wywiad
Rozmowę w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poprowadzą dziennikarze trzech telewizji: Polsatu, TVN i TVP. Pytania Donaldowi Tuskowi będą zadawać Piotr Witwicki, Anita Werner i Marek Czyż.
W trakcie godzinnego wywiadu, który rozpocznie się w piątek o 20:00, szef rządu ma odnieść się m.in. do sprawy zatrzymania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, zamieszania wokół mediów publicznych oraz środków dla Polski z Krajowego Planu Odbudowy. Premier ma ocenić także pierwszy miesiąc działania swojego rządu.
Sejm wybrał Tuska na premiera
11 grudnia 2023 r. Sejm nie udzielił wotum zaufania rządowi premiera Mateusza Morawieckiego, którego wcześniej desygnował prezydent Andrzej Duda. Jeszcze tego samego dnia Sejm wybrał na premiera Donalda Tuska. Jego rząd uzyskał wotum zaufania w głosowaniu 12 grudnia, a dzień później, 13 grudnia, został uroczyście powołany przez prezydenta.
Koalicję rządzącą tworzą trzy formacje polityczne – Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica – łącznie kilkanaście partii, które po wyborach 15 października mają większość w Sejmie (248 mandatów).
PiS wygrał wybory, ale nie zachował władzy
Ostatnie wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość, uzyskując 35,38 proc. głosów i 194 mandaty, ale to zbyt mało, żeby utrzymać władzę (do większości potrzeba 231 posłów).
Na listy KO, TD i NL oddano łącznie 53,71 proc. głosów. Poprzedni rekord (50,5 proc.) zanotowały ex aequo koalicje PO-PSL w 2007 r. i SLD-PSL w 2001 r.
15 października na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało 7,6 mln Polaków, natomiast na listy tzw. "demokratycznej opozycji" – 11,2 mln. To o ponad 3 mln więcej, niż uzyskały PiS w 2019 r. oraz PO-PSL w 2007 r.
Frekwencja w ostatnich wyborach wyniosła 74,38 proc. i była najwyższa od 1989 r.